Efteranmälningar görs till Fredrik Lördal, fredrik.lordal@tabyfk.se
Önskar du fler träningstillfällen och samtidigt utvecklas som fotbollsspelare? - Då är X-Pass något för dig!
Nu är anmälan till X-Pass 2021 öppen! Tryck på den blå knappen "anmälan till X-Pass pojk 2021" så tas du till anmälningsformuläret.
X-Pass är hjärtat i vår spelarutbildning. Här möts spelare som har ambitionen att få träning av klubbens utbildade tränare.
X-Pass är för dig som har ambition att träna fler pass (utöver ordinarie lagträning). Genom att vara med i X-Pass så ökar du på dina chanser till utveckling som fotbollsspelare. Klubben tar ansvar för att möta dig i den ambitionen och erbjuder 1-2 pass fler per vecka beroende av ålder och ambitionsnivå, tillsammans tar vi ansvar för att skapa en bra träningsmiljö.
Åldrar: Pojkar födda 2011–2006.
Ledare: Vi jobbar med internutbildade ledare för att klubben tydligt ska kunna skapa sig en bild av hur instruktören är och jobbar.
Praktisk träning fotboll: Vi börjar med att samla spelarna i omklädningsrummen för genomgång. Vi går igenom regler och rutiner för att klimatet ska vara så bra som möjligt. Sedan delas spelarna in i olika grupper (oberoende nivå) mellan 10-14 spelare per grupp.
På planen jobbar vi med systematiska träningar där det är fokus på individen i olika sammanhang. Vi jobbar mycket med att spelarna ska bli medvetna om vad som krävs av dem på plan, men även vad som krävs av dem utanför plan för att hjälpa dem att bli så bra som möjligt.
Fysträningen:
Fotboll innebär olika typer av arbete där korta perioder med hög intensitet blandas med längre perioder med låg intensitet och vila. Rörelsemönstret för spelarna varierar mycket vilket innebär att stå stilla, gå och löpa med olika hastigheter. Detta arbete ställer stora fysiska krav på spelarna och är mycket belastande. Fysisk träning innebär en långsiktig och systematisk uppbyggnad av kroppen.
Fysträningen på X-Pass erbjuder vi för våra 13-15 åringar där vi lägger vi stor vikt kring följande huvudområden:
- styrketräning
- snabbhetsträning
- koordinationsträning
- uthållighetsträning
- rörlighetsträning
Målvaktsträning:
Våra målvakter erbjuds vid varje X-Passtillfälle organiserad målvaktsträning med klubbens utbildade målvaktstränare.
För våra 10–13-åringar lägger vi stort fokus på utgångsställning, greppteknik och fallteknik. Vidare får våra målvakter börja testa på inläggsträning och positionsträning.
Mest fokus ligger på den isolerade teknikträningen men vi bakar även in en hel del matchlik träning när målvakterna får vara med på den gemensamma spelträningen. Vi går även igenom teoretiskt och praktisk uppställning av mur, olika sätt att agera vid fasta situationer.
Till våra målvakter i 14-15 års åldern ställs högre krav på fokus och engagemang runt träning och match. Under träningen, tränar vi flera moment med matchlik fart i övningarna. Stor del av vår träningsmetodik kretsar kring att träna på att använda sig av korrekt teknik i ett högt tempo. Vidare utvecklar vi fallteknik och tränar på frånskjutet när man slänger sig.
Anläggning: Då X-Pass ska bidra till gemenskap har vi valt att vi samlar alla spelare på Tibblevallen och Näsbydal. Fotbollsträningarna bedrivs på konstgräs och så även fysträningen.
Material: Täby FK står för träningsmaterial som västar, koner, bollar och liknande. Spelarna ansvarar själva för att vara utrustade i TFK kläder för träning.
Träningstider X-Pass 2021
Uppehåll röda dagar samt skollov v.9, 14 och v.23-32
Priser och beskrivning 2021
Träningstider 2021
Vid eventuella frågor, kontakta: Fredrik Lördal E-post: fredrik.lordal@tabyfk.se
Policy för avgifter, längre kurser, typ x-pass 1. Anmälan är bindande. 2. Återbetalning endast efter särskild ansökan, sjukdom, skada och då återbetalas 70% av kvarvarande del av avgiften. Är kursen 10 veckor och när ansökan kommer in har det gått 3 veckor. Då återbetalas 70 % av 70% av avgiften.