
Lag | M | P |
---|---|---|
|
15 | 43 |
|
14 | 31 |
|
14 | 26 |
|
14 | 26 |
|
14 | 20 |
|
15 | 14 |
|
14 | 12 |
|
14 | 8 |
|
14 | 2 |
|
0 | 0 |
Skills Camp på höstlovet!
18 sep
Stadium erbjudande
18 sep
Höstårsmöte 7 december 2023
11 sep
Täby Bollek start 1 okt - Fulltecknad
11 sep
Vi är ett glatt gäng med ca 20 st killar!
Vi tränar 2 dagar i veckan, (vår/höst 2023 på Skarpäng och Näsbydal) och spelar St: Erikscupen i div 3.
Fotboll ska vara utmanande, lärorikt men framför allt kul!
Är du intresserade av att spela med oss eller spela en träningsmatch mot oss så hör av dig till vår lagledare,
Jenny Gustafsson
0733-92 57 67
3 feb 2019 0 kommentarer
Hej
Tyvärr är inte Näsbydals IP, vår plan för utomhusträning, särskilt bra prioriterad när kommunens planer ska plogas och göras isfria.
Vi får därför avvakta och se hur det hanteras framöver. För tillfället är det inte möjligt att träna utomhus. Kallelse skickas ut igen när det är tillräckligt bra förutsättningar.
Däremot är det träning som vanligt inomhus i Drakskeppshallen
1 jan 2019 0 kommentarer
Hej
Hoppas att allas jul- och nyårsfirande har varit bra och att alla är taggade för en ny fotbollssäsong.
Måndag den 7/1 klockan 17.30-18:45 startar vi med årets första utomhusträning för säsongen. Vi tränar då på Näsbydals konstgräs. Denna träningstid har vi mellan v2-v8. Tänk på att träningen är UTOMHUS.
Vi fortsätter även med samma inomhustid på söndagar klockan 12:00-13:00 (samling 11.50) i Drakskeppshallen. Första inomhusträningen är söndag den 13/1. Denna träningstid har vi mellan v2-v15 (ingen träning sportlovet v9)
Tänk på att svara på kallelserna, så att träningarna kan planeras på bästa sätt. Om ni får ett sent förhinder, efter att ni tackat ja till kallelsen och svarstiden har gått ut, är det viktigt att ni meddelar mig per mail eller sms att ni inte längre kan komma.
Tack för allas hjälp med insamlingen av matchtröjorna, trots kort varsel så gick det väldigt bra!
16 dec 2018 0 kommentarer
Hej
Påminner om att dagens träning är i Skarpängsskolans gymnastiksal. Samma tid som vanligt.
Kom även ihåg att ta med matchtröjan till träningen.
12 dec 2018 0 kommentarer
Hej igen.
Täby FK har fått en ny sponsor. Klövern AB kommer under en treårsperiod att sponsra föreningen. I sponsringsupplägget ingår bl.a att de vill synas på våra blå-svarta matchtröjor och då med ett tryck av deras logga.
Pga det här behöver vi väldigt snabbt samla in lagets matchtröjor, (vi fick besked från föreningen om detta idag). Vill därför att ni nu till söndagens träning lämnar in matchtröjan till mig. Om ni inte kan delta på söndag vore det uppskattat om ni kunde skicka med tröjan med någon annan. För er som även spelar innebandy i Täby FC på onsdagar kan alternativt lämna in tröjan till mig vid sista innebandyträningen den 19/12. Meddela mig på mail, johan.dovarn@gmail.com om någon behöver lösa det på annat sätt.
Senast 2/1 måste vi lämna in matchtröjorna till kansliet. Tröjorna kommer att delas ut igen till killarna i samband med vår första match.
Sponsringsbidragen går till att fortsätta utveckla Täby FK.s fotbollsverksamhet samt säkerställa att medlemsavgifterna hålls nere.
Tack på förhand för er hjälp med detta!
Hälsningar
Johan Dovärn
11 dec 2018 4 kommentarer
Hej.
Fotbollsåret börjar gå mot sitt slut, bara en träning kvar innan vi tar juluppehåll! Nu på söndag gör vi vår sista träning. Samma tid som vanligt MEN på söndag 16/12 tränar vi istället i Skarpängsskolans gymnastiksal. Gäller endast den här träningen, när vi börjar det nya året kommer det vara tillbaka i vår vanliga hall.
Vi vill tacka för ett härligt och roligt fotbollsår tillsammans. Många matcher och träningar har hunnits med.
Både Martin och Jenny fortsätter som lagets tränare nästa år. Stort tack till er båda för det här året, ni gör ett väldigt uppskattat jobb!! Som ni sett har vi även nya tränare nere på träningarna. Nu till inomhussäsongen anslöt Chris L, Christoffer S, Robert S och Henrik B som tränare. Henrik är även lagets eknomiansvarige. Jag, Johan D, kommer framöver sköta admin, kallellser under 2019 kommer därför komma från mig.
Ett stort tack till Mimo och Magnus som båda har lagt flera år på tränarrollen i laget, men som nu har valt att inte lägga samma tid framöver. Bådas söner fortsätter med fotbollen så vi kommer se dom båda vid träningar och matcher.
Efter årsskiftet kommer vi redan under vintern komplettera vår inomhustid med ett träningstillfälle utomhus. Från vilket datum vi kan gå ut återkommer vi om så snart vi har fått en tid från klubben. Söndag den 13/1 blir årets första inomhusträning.
Med det vill vi önska en riktigt God Jul och Gott Nytt (fotbolls)År
Ledarna genom Johan
Tor 5/10
20:00-21:15 |
Träning
Näsbydal (konstgräs) |
Lör 7/10
11:00-12:30 |
Match mot Vallentuna BK 1
Näsbydal 1 |
Mån 9/10
19:00-20:15 |
Träning
Skarpäng (konstgräs) |
Tor 12/10
20:00-21:15 |
Träning
Näsbydal (konstgräs) |
Sön 15/10
14:00-15:30 |
Match mot IFK Lidingö FK 6
Dalénum 1 |
Mån 16/10
19:00-20:15 |
Träning
Skarpäng (konstgräs) |
Tor 19/10
20:00-21:15 |
Träning
Näsbydal (konstgräs) |
Mån 23/10
19:00-20:15 |
Träning
Skarpäng (konstgräs) |
Tor 26/10
20:00-21:15 |
Träning
Näsbydal (konstgräs) |